x

SU KAÇAĞI TESPİTİ NASIL YAPILIR

Eskilerde oldugu gibi her mahalle aralarinda tesisat ustalari vardi tesisat ustalarina evimden alt komsuma su kaciyor usta diyerekten usta eve cagirilirdi usta eve gelince bir saga bir sola bakaraktan dusunmeye baslardi saatlerce acaba burdanmi su kacagi surdanmi su kacagi diyerekten habire dusunurdu bir turlu sonuc elde edemeyerek banyoda herhangi bir yeri kirmaya baslardi usta ezbere kirdigi yerlerden bir turlu sonuc elde edemiyordu usta evde kirmadik dokmedik yer birakmiyordu evi tamamen insaat alanina cevirdi bu durumdan sonuc alamayan tesisatci daire sahibiyle konusarak madem her yer kirildi tesisat komple degistirilerim sonucuna gidilirdi malsahibi yapilsin artik neyapalim olan oldu diyerekten evin tum tesisati bastan asaya yenilenir usta tesisat malzemelerini alir gelir ve tesisati yapmaya baslar dairede masraf tam 100kat daha artar.

 

Su kaçakları
Su kaçak bulma

Su Kaçağı Nasıl Tespit Edilir?

Kırmadan dökmeden elektronik cihazlar ile su kaçaklarının yerini noktasal tespit ediyor ve tamiratını garantili olarak yapıyoruz.

Eski binalarda en sık karşılaşılan sorunların başında su sızıntısı geliyor. Boruların yüksek basınç sonucu patlaması su sızıntısını oluşturabiliyor. Sorun eğer yeni binalarda meydana geliyorsa tesisat sistemlerini üreten firma hatasından ya da usta hatasından ortaya çıkabiliyor.

Su sızıntısı bulma eskiden fayanslar kırılarak ve neredeyse eve ciddi hasarlar vererek yapılıyordu. Buna rağmen bazen kaçağın yeri tespit edilemiyordu. Günümüzde teknolojinin de imkanlarıyla kırmadan su sızıntısı tespiti yapılabiliyor. Böylece neredeyse hasarsız şekilde ve en ekonomik yollardan su sızıntısı bulma işlemi gerçekleştiriliyor.

Su Kaçağını Anlamanız İçin Gerekli Bilgiler

  • * Su faturanız çok yüksek geliyorsa
  • * Musluklar kapalı olduğu halde su sayacınız hala dönüyorsa
  • * Alt katınıza su damlıyorsa büyük ihtimalle sizin daireden sızıntı oluyordur.

Evde Su Kaçağı Nasıl Bulunur?

Evde su kaçağını bulmanız kolay değildir. Su kaçağını tespit edebilmek için duyu organlarınıza güvenmeniz gerekir. Yine de kesin sonuç vermeyecektir. Su kaçağının olduğu bölge kendini belli eder. Tavan ıslanabilir, duvarlar ıslanabilir, zeminde rutubet olabilir. Bunların dışında, evinizin herhangi bir bölümünde kötü koku gelebilir. Ya da tavanda veya duvarda farklı renkte rutubet ortaya çıkabilir. Bütün bu belirtiler su kaçağı olabileceğinin işaretidir. Yine de kesin olarak su kaçağı vardır denilemez.

Profesyonel Destek İsteyin

Akustik Dinleme Cihazı

Setaş Teknik, özellikle temiz su tesisatlarında bulunan su kaçaklarını tespit edebilmek için, akustik dinleme cihazı kullanmaktadır. Akustik dinleme cihazı ile yapılan tespitler kesin sonuç vermektedir.

Evde su kaçağının olduğu kısım akustik dinleme cihazı ile dinlenir. Su kaçağının basıncı düşükse ve akustik dinleme cihazı ile hissedilmiyorsa, dairenin su basıncı arttırılır. İhtiyaca göre 10 bara kadar basınç arttırılabilir. Basınç arttırıldığında su kaçağının şiddeti artar böylece akustik dinleme cihazı ile rahatlıkla tespit edilebilir.

Su kaçağının olduğu kısım tespit edildikten sonra, o bölge ufak çaplı olarak açılır. Bir fayansın boyutunu geçmeyecek şekilde açılan bölgede, bizzat su kaçağı tespit ekiplerimiz tarafından onarım yapılır. Su tesisatı yeniden kontrol edilir. İkinci bir kaçak ihtimaline karşı kontrol yapılır. Aynı zamanda onarımı yapılan borunun da kontrolü yapılmış olur. Su kaçağı sorunu tamamen giderilmişse, kırılan bölge hemen onarılır ve kullanıma hazır hale getirilir.

Kameralı Görüntüleme

Akustik dinleme cihazı ile sadece temiz su tesisatlarında bulunan su kaçakları tespit edilir. Pimaş borularında da su kaçağı meydana gelmektedir. Pimaş borusu çatlayabilir veya ek yerlerinden su kaçırabilir. Bu gibi durumlar meydana geldiğinde akustik dinleme cihazı işe yaramaz. Bunun için, firmamız kameralı görüntüleme cihazı ile evde su sızıntısını tespit etmektedir.

Kameralı görüntüleme cihazının kamerası tuvalet veya lavabo girişinden pimaş borusuna sürülür. Kameralı görüntüleme cihazının kamerasının ucundaki led aydınlatma sayesinde, pimaş borusunun içinin karanlık olması sorun çıkarmaz.

Kamera pimaş borusunun içinde ilerlerken, görüntüler ekrana yansır. Pimaş borusundaki su kaçağının neden kaynakladığı tespit edilir. Sadece su kaçağının nedeni tespit edilmez, aynı zamanda pimaş borusunun içindeki diğer sorunlarda tespit edilmiş olur. Pimaş borusunun içi yağlanmış olabilir. Eğimi yetersiz olabilir veya tıkanıklık olabilir. Bütün sorunlar kameralı görüntüleme cihazı ile tespit edilir.

Termal Kamera

Temiz su tesisatında ve pimaş borularında su kaçağı olabileceği gibi, kalorifer borularında da su kaçağı olabilir. Kalorifer borularında su kaçağını, kombi basınç göstergesinde suyun basıncı sık sık düştüğünde anlarsınız.

Setaş Teknik, kalorifer borularındaki su kaçağını tespit etmek için termal kamera kullanmaktadır. Termal kamera sayesinde, şap altından geçen sıcak borular rahatlıkla görünür. Termal kameradaki görüntüde kalorifer boruları düz bir hatta ilerlerken, su kaçağı olan kısımda görüntü dağınık görünür. Böylece su kaçağı tespit edilir.

Su kaçağına sebep olan çatlak büyükse onarım işlemi yapılır. Ancak ufak bir çatlaksa onarıma gerek kalmaz. Firmamız tarafından kullanılan, çatlak onarıcı kimyasal sayesinde hiçbir tadilata gerek kalmaz.

Kimyasal ilaç, kalorifer borularının içine dökülür. Yaklaşık olarak 2 saat sonra bütün kalorifer borularına dağılan kimyasal ilaç; borulardaki bütün çatlakları kapatır. Kimyasal ilacın hiçbir yan etkisi bulunmaz. Aksine koruyucu özelliğe sahiptir.

Sizde evinizde su kaçağı olduğundan şüpheleniyorsanız hemen bizimle iletişime geçebilirsiniz. Ekiplerimiz en kısa sürede adresinize gelerek, sorunlarınızı en profesyonel şekilde çözüme kavuştururlar.